E-Ticaret’te Güven Damgası

GÜVEN DAMGASI NEDEN ÖNEMLİ?

Gelişen teknoloji ile birlikte gelişen siber saldırılar artık günümüzde çoğunluk olarak son kullanıcı olan müşterileri hedef almakta olup ilgili müşterilerin e-ticaret platformlarında güvenliğinin sağlana bilmesi adına güven damgası uygulaması başlamıştır. Günümüzde yaşanan siber saldırı olaylarıyla birlikte saldırı konularında bilinçlenen müşteriler de kendisine güven veren e-ticaret platformlarını tercih etmeye başlamıştır.

GÜVEN DAMGASI SIZMA TESTİ NEDEN ÖNEMLİ?

E-Ticaret platformları günümüzde, son kullanıcıların en çok kişisel bilgilerini ve ödeme bilgilerini paylaştığı platformlar olduğu için güvenilir olmayan platformlardan son kullanıcılar (müşteriler) alış veriş yapmayı tercih etmemektedirler. Bunun başlıca sebeplerinden birisi ziyaret ettikleri e-ticaret platformunun kullanıcılara güven vermemesi ile alakalıdır.

E-ticaret platformları günümüzde en çok saldırıya maruz kalan web hizmetleri arasında yer almaktadır.

GÜVEN DAMGASI NEDİR?

Resmî Gazete’nin 6 Haziran 2017 tarihli nüshasında yayınlanan Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ ile e-ticaret siteleri için yeni bir sisteme geçilmiştir. Ticaret Bakanlığı, Türkiye’deki tek güven damgası sağlayıcı olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni yetkilendirmiştir.

TOBB, güven damgası almak için başvuran e-ticaret sitelerini tebliğ uyarınca denetleyecek ve denetim sonucunda uygunluk taşıyan e-ticaret sitelerine güven damgası tahsis edecektir. Güven damgası almak zorunlu değildir.

Güven damgası, damgayı taşıyan e-ticaret sitesinin tebliğ uyarınca belirlenen şartlara sahip olduğunu, sitenin sahibi olan tüzel kişinin üyesi olduğu odadaki kayıt ve iletişim bilgilerini ve sitenin teknik altyapısının belirlenen güvenlik standartlarına sahip olduğunu gösterir.

  • Küçük ve Orta Ölçekli E-Ticaret Platformları:
   Türkiye pazarında hizmet veren sayılı büyük e-ticaret platformlarının yanı sıra bir çok küçük ve orta ölçekli e-ticaret platformu bulunmaktadır, Cydets’in küçük ve orta ölçekli e-ticaret platformları için oluşturmuş olduğu sızma testi paketleri hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.
 • Global E-Ticaret Platformları:
  Cydets, büyük ölçekli E-ticaret platformları için özel oluşturulmuş sızma testi paketleri hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.
  • Üretici İş Birliği Ortaklık Programı:
   Türkiye pazarında hizmet veren bir çok e-ticaret platformu bulunmakta olup bu platformların bir çoğu belirli üreticilerin ürünleridir. Cydets, Türkiye pazarında hizmet veren E-ticaret platform üreticileri ile bir ortaklık programı oluşturmuş olup ilgili programa katılması için diğer üreticileride beklemektedir. İlgili program hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.
 • Cydets, Penetrasyon (Sızma) Testi Hizmeti:
  Cydets olarak kurumunuzun veya şirketinizin bünyesinde yer alan IT alt yapısındaki güvenlik açıklarını tespit etmek adına penetrasyon testi hizmetlerini sunuyoruz. Hem içeriden (Internal) hem de dışarıdan (Internet) yapılabilen sızma testlerini Network Sızma Testleri ve Uygulama Sızma Testleri olarak temelde iki farklı sınıfa ayırabiliriz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

İhtiyacınız olan her an Cydets uzman ekibi ile yanı başınızda. Bizimle 7/24 iletişime geçebilirsiniz.

Birinci sınıf bir siber istihbarat hizmeti almak istermisiniz?